TÜBA “yüzyılın salgını” dedi! Türkiye Avrupa'da birinci sırada

TÜBA Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu'nun düzenlediği 6. Sağlıklı Gıda ve Beslenme Sempozyumu Ankara Lokman Hekim Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, “Yüzyılın salgını: obezite” konulu sempozyumun açılış konuşmasında, bu sorunun dünyada özellikle refah ve gelir düzeyi yüksek toplumlarda ciddi şekilde görüldüğünü belirtti. Yeni meslek ve yaşam tarzlarının insanları sıktığını ve şehir hayatından sıkıldığını belirten Şeker, böyle bir ortamda insanların ciddi bir salgın obezite sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Şeker, küresel ölçekte güvenilir ve sağlıklı gıda sunmanın, kendi kendine yetebilen bir ülke olmanın ve gıda kaynaklarında bağımsızlığın çok değerli hale geldiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Tüm bunların ne kadar önemli olduğunu Kovid-19 salgınında hepimiz gördük. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşıyla ortaya çıkan süreçte daha da kötüleşen Afrika'daki gıda sorunuyla birlikte bunun sonuçlarını da yıllar geçtikçe yaşamaya devam ediyoruz. Gıdaya erişimde yaşanan zorluklar ve Gazze'de yaşanan dram, halkın “Kendi tüketimleri kadar başkalarının tüketimine de saygı duymadıkları açık.”

SEMPOZYUM İLE GENÇLERE MESAJ

Tüketim toplumu ve beslenme alışkanlıkları, demografik dengesizlik ve iklim değişikliğinden kaynaklanan üretim sorunları nedeniyle farklı gıda kaynaklarına bağımlılığın insanları türbülansa sürüklediğini belirten Şeker, dünyada tüketimde insanların sağlıklı gıda ve üretim kaygısı arasında sıkışıp kaldığını anlattı.

iStock-1314797892

Şeker, “Obezite konusunda hazırladığımız bu programla toplumun, özellikle de genç neslin dikkatini bilinçli bir seviyeye çekmek ve farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi. değerlendirmesini yaptı.

“Türkiye obezitede Avrupa'da birinci”

TÜBA Lideri, Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu Başkanı ve Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Şahin de Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre 1,9 milyardan fazla fazla kilolu veya obez hasta bulunduğunu söyledi. . Şahin, “Bu sayının 2035 yılında 4 milyarı aşacağı tahmin ediliyor” dedi. dedi.

Obezite görülme sıklığının 30 yaş civarında arttığını ve 45-65 yaş grubunda en yüksek seviyelere ulaştığını belirten Şahin, Türkiye'nin 18 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 32'lik obezite oranıyla Avrupa'da birinci sırada yer aldığını söyledi.

iStock-1488338820

Şahin, çocukluk çağı obezitesinin ciddi bir sağlık sorunu haline geldiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Türkiye'de yapılan araştırmalar her dört çocuktan birinin fazla kilolu veya obez olduğunu ortaya koyuyor. Bu durum çocukların sağlığı üzerinde uzun vadeli olumsuz etkilere neden olabiliyor ve ileriki yaşlarda çeşitli kronik hastalıklara zemin hazırlayabiliyor. Bu nedenle obezitenin önlenmesi ve kontrol altına alınması önemli. “Ulusal ve uluslararası düzeyde etkin politika ve programların uygulanması büyük önem taşıyor.”

iStock-1300195464

Sempozyumun açılış konuşmalarının ardından “Obezitenin tanımı, nedenleri ve sonuçları”, “Obezitenin tıbbi-beslenme tedavisi”, “Obezitenin diğer tedavi yöntemleri” ve “Obezite ve beslenme alışkanlıkları” başlıklı oturumlar gerçekleştirildi. (AA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
EPDK motorin ve benzine katkı kararı!EPDK motorin ve benzine katkı kararı!
Antalya huzurevinde korku dolu anlar! Antalya huzurevinde korku dolu anlar!
Kararını açıkladı!  Başkanlığı bırakınKararını açıkladı! Başkanlığı bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir