ABD'de İslamofobik ve Müslüman karşıtı olaylar 2023'te rekor seviyeye ulaşacak

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'ne (CAIR) göre, 2023 yılında toplam şikayet sayısı bir önceki yıla göre %56 artışla 8.061'e ulaştı.

REKLAM

ABD'de Müslümanlara ve Filistinlilere yönelik ayrımcılık ve saldırı raporları, yılın sonlarında İsrail ile Hamas arasında savaşın patlak vermesiyle artan İslamofobi ve önyargı nedeniyle 2023'te rekor seviyeye ulaştı.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'ne (CAIR) göre, 2023'teki toplam şikayet sayısı bir önceki yıla göre %56 artarak 8.061'e ulaştı; bu, CAIR'in 30 yıl önce kayıtlara başlamasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

CAIR, bu olayların yaklaşık 3.600'ünün Ekim ve Aralık ayları arasında meydana geldiğini söyledi.

İnsan hakları savunucuları da benzer şekilde Ortadoğu'da çatışmaların tırmanmasının ardından İslamofobinin, Filistin karşıtlığının ve Yahudi karşıtlığının küresel düzeyde arttığını bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki olaylar arasında Ekim ayında Illinois'de 6 yaşındaki Filistinli Amerikalı Wadea Al-Fayoume'un bıçaklanarak öldürülmesi, Kasım ayında Vermont'ta Filistin asıllı üç öğrencinin vurularak öldürülmesi ve Teksas'ta bir Filistinli Amerikalının bıçaklanarak öldürülmesi yer alıyor. Şubat. .

CAIR raporu, şikayetlerde ilk kez 2022'de azalma kaydedilmesinin ardından 2023'te “Müslüman karşıtı nefretin yeniden canlandığını” söyledi.

Rapora göre 2023'ün ilk dokuz ayında bu tür vakaların sayısı ayda ortalama 500 civarındayken, son çeyrekte bu sayı ayda yaklaşık 1.200'e çıktı.

Raporda, “Yükselen bu İslamofobi dalgasının arkasındaki ana güç, Ekim 2023'te İsrail ve Filistin'de artan şiddetti” denildi.

CAIR, 2023'teki şikayetlerin çoğunluğunun göç ve iltica, istihdam ayrımcılığı, nefret suçları ve eğitimde ayrımcılık kategorilerinde olduğunu söyledi.

CAIR, verileri kamuya açık kaynaklar ve videoların yanı sıra kamu çağrıları, e-postalar ve çevrimiçi şikayet sisteminden gelen raporları inceleyerek derlediğini söyledi. Kurum, medyada çıkan olaylara karışan kişilerle temasa geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir