Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısında rekor artış; Suriyeliler ilk sırada

Geçen yıl Almanya'da 75.500 Suriyeli vatandaşlığa alındı. 10.700 Türk ve Irak vatandaşı Alman vatandaşı oldu.

REKLAM

Geçen yıl Almanya'da vatandaşlık alan kişilerin sayısında büyük bir artış yaşandı.

Bu artışta 2014-2016 yılları arasında Almanya'ya göç eden ve gerekli koşulları sağlayan çok sayıda Suriyelinin vatandaşlığa kabul edilmesi etkili oldu.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 10 bin 700 Türk ve Irak vatandaşı Alman vatandaşı oldu.

Federal İstatistik Dairesi, 2023 yılında 200 bin 100 civarında kişinin Alman vatandaşlığı alacağını açıkladı. Bu rakam bir önceki yıla göre yaklaşık 31.000, yani %19 oranında bir artışı temsil ediyor.

2022 yılında ise yüzde 28 oranında bir artış yaşandı. Suriye'den gelenlerin vatandaşlığa kabulü 2000 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Almanya'nın nüfusu yaklaşık 84 milyondur.

İstatistik ofisinin verilerine göre geçen yıl 75 bin 500 Suriyeli vatandaşlığa alındı ​​ve bu rakam, toplamın yüzde 38'ini oluşturarak en büyük grubu temsil etti.

Bu sayı 2022 yılına göre yüzde 56 arttı. Bu kişiler vatandaş olmadan önce Almanya'da ortalama 6,8 yıl geçirmişti.

Yeni vatandaşların toplam sayısı, kayıtların başladığı 2000 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Vatandaşlık alabilmek için gereken koşullar iyi derecede Almanca bilmek ve maddi olarak geçiminizi sağlayabileceğinizi göstermektir.

Geçen yılki yasaya göre, prensip olarak kişilerin Almanya'da en az sekiz yıl yaşaması gerekiyordu ancak bu, eşler ve çocuklar için geçerli değildi. Mükemmel dil yeterliliği, mesleki başarılar veya sivil katılım gibi “özel entegrasyon başarılarına” sahip kişiler için bu süre altı yıla indirilebilir.

27 Haziran'da yürürlüğe girecek yeni yasayla bu kurallar gevşetilecek. Vatandaşlık, Almanya'da beş yıl geçirdikten sonra veya “özel entegrasyon başarıları” durumunda üç yıl sonra alınabiliyor.

Almanya'da doğan çocuklar, ebeveynlerinden birinin Almanya'da beş yıldır yasal olarak ikamet etmesi durumunda otomatik olarak vatandaş olacaklardır.

Çifte vatandaşlığa ilişkin kısıtlamalar da kaldırılacak. Prensip olarak, Avrupa Birliği ve İsviçre dışındaki ülkelerden gelen kişilerin çoğu, Alman vatandaşı olduklarında önceki vatandaşlıklarından vazgeçmek zorundaydı ancak bazı istisnalar da vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir