Bitki yetiştirmek Alzheimer ve Parkinson'a iyi geliyor – SAĞLIK

Doğanın uyandığı, ev ve ofislerdeki bitkilerin yeni mevsime hazırlandığı bahar aylarında bitkilerin bizi daha iyi hissettirdiği bir gerçek.

Ancak bitki yetiştirmenin ve bahçecilik yapmanın sağlığa etkileri bununla sınırlı değil. Medicana Sağlık Grubu Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Aydın şunları söyledi: “Bahçecilik, bitki bakımı gibi 20 dakikalık fiziksel aktiviteler beyin hücrelerinin çoğalmasını ve büyümesini harekete geçirir. Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hücrelerinin yıkımı ile ilerleyen hastalıklara faydalıdır” dedi. Medicana Health Grup Psikolojisi Bölümü Uzmanı. Klinik Psiko. İlayda Kutevu, “Yaşam alanlarında bitki yetiştirmek hafızayı, bilişi, konsantrasyonu, dikkati ve özgüveni geliştirmeye yardımcı oluyor. “Bitkilerin büyümesini izlemek ruhsal ve zihinsel refahı artırabilir” dedi.

Bitkilerle ilgilenmek, doğayla daha fazla etkileşime izin vererek stresi azaltmaya yardımcı olur. Medicana Çamlıca Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Zeynep Aydın, bitki yetiştirmenin beyinde mutluluk hormonu olarak bilinen dopamin ve serotonin üretimini artırdığını gösteren birçok çalışma bulunduğunu söyledi: “Dopamin; Beynin ödül sisteminde rol oynayan ve hafızayı, hareketi, motivasyonu, ruh halini ve dikkati kontrol etmekten sorumlu olan beyin nöronları tarafından salınan bir nörokimyasaldır. Serotonin beyinde öncelikle mutluluk, hafıza ve öğrenmede etkili olan, aynı zamanda uyku kalitesi, cinsel davranış ve vücut sıcaklığının dengelenmesinde de rol oynayan bir nörokimyasaldır. Bitki yetiştirmek; Başarı duygusu vererek kişinin kendini sorumlu hissetmesini sağlayabilir, rutin oluşturabilir ve özgüvenini artırabilir. Aynı zamanda bitkilerin doğasından gelen yeşillik ve canlılık da kişinin ruh halini olumlu yönde etkileyebilir. “Başkalarıyla bağlantıyı teşvik ederek sosyalleşmeyi de geliştirebilir.”

Beyinde yeni nöronların oluşumunu tetikler

Bitki yetiştirmenin beyin sağlığının korunmasına katkı sağladığını vurgulayan Prof. 20 dakikalık bahçe işleri gibi düşük ila orta şiddetteki fiziksel aktiviteler, beyin hücrelerinin çoğalmasını ve büyümesini harekete geçirir. Beyin siniri büyüme faktörleri, beyin aktivitesinin iyileşmesini destekleyen bir madde olan BDNF düzeylerini artırır. Bitki yetiştirme ve bahçecilik; Stresi azaltıp rahatlamayı artırmanın yanı sıra kişinin planlama, organizasyon, görsel ve mekansal yeteneklerini de geliştirir. Bitki yetiştirmek; “Bu olumlu etkileri nedeniyle beyin sağlığının korunmasında etkili olduğu gibi Alzheimer, Parkinson gibi beyin hücrelerinin yıkımı ile ilerleyen hastalıklara da faydalıdır.”

Ortamdaki bitkiler havayı temizler ve nemi dengeler

Profesör. bitki açısından zengin bir ortamda bulunmanın baş ağrısına neden olan stres ve kaygıyı azaltarak ağrılara da iyi geldiğini söyledi. Aydın, şunları söyledi: “Bitkilerin bulunduğu ortam, genel sağlık ve refah üzerinde olumlu etkilere sahip olup, beyin dahil tüm vücutta bir iyilik hali yaratır. Bitkiler sıklıkla havayı temizler, oksijen üretir ve havadaki nem seviyesini dengeler. Bu faktörler iç mekanın genel kalitesini artırabilir ve sağlıklı bir ortam yaratılmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle baş ağrılarının azalması gibi dolaylı etkiler de ortaya çıkabilir. Bitkilerle tedavi edin veya Ev bitkilerine sahip olmak herhangi bir tıbbi durum için doğrudan önerilen bir tedavi değildir. Mevcut tedavilere ek olarak beyin sağlığını koruyan ve destekleyici olan kişiler üzerinde olumlu etkileri vardır” dedi.

Yatak odasına bitki koyabilir misin?

Yatak odasında canlı bitki bulundurmanın zararlı olduğuna dair genel inanışın aksine, son araştırmalar odada bulunan bitkilerin uyku kalitesini artırabileceğine dair bazı olumlu bulgular sunuyor. Bu durumu değerlendiren Prof. Dr. Zeynep Aydın şunları söyledi: “Bitkilerin geceleri oda sıcaklığını düşürebildiği, havayı temizleyebildiği ve nem seviyesini artırabildiği iddia ediliyor. Bu faktörlerin kombinasyonu uyku kalitesini olumlu yönde etkileyebilir. “Ancak yatak odasına bitki yerleştirmek bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara veya başka sağlık sorunlarına neden olabileceğinden bu herkes için uygun olmayabilir.”

Kötü hava kalitesi çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor

Oysa Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya çapında 6,7 ​​milyon erken ölümden kötü hava kalitesi sorumludur. Profesör. Dr. Zeynep Aydın şu bilgileri verdi: “Yapılan araştırmalar, kötü hava kalitesinin vücutta kanser oluşumunda etkili olduğu gibi beyin hücrelerini tahrip ederek ilerleyen Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara da yol açabileceğini göstermiştir. Ayrıca kötü hava kalitesinin bebek ve çocukların beyin gelişimi üzerinde olumsuz etkileri vardır. Çoğu insan zamanının %90'ını evde, okulda veya işte kapalı mekanlarda geçirir. “Çalışmalar, bitkilerin iç mekan havasından organik kimyasalların uzaklaştırılmasında önemli bir rol oynayabileceğini gösterdi.”

Bitkinin büyümesini izlemek ruhsal ve zihinsel refahı artırabilir

Medicana Çamlıca hastanesinden uzman Dr. Klinik Psiko. İlayda Kutevu yaşam alanlarında Büyüyen bitkilerin hafıza, biliş, konsantrasyon ve özgüven geliştirmeye nasıl yardımcı olduğu konusunda ilginç bir araştırma olduğunu söyledi: “Bitkilerle uğraşmak, insanların doğa ile daha yakın bir ilişki kurmasına ve zihinsel sağlık üzerinde olumlu etkileri olanakları olana izin veriyor. Bakımını yaptığınız bitkilerin ihtiyaçlarını anlamak, düzenli bir rutin oluşturmak ve sonuçları görmek için sabırla beklemek onların konsantre olma yeteneklerini artırabilir. Bitkilerin büyümesini izlemek, kişinin daha büyük bir bütünün parçası olduğunu hissetmesini sağlayabilir, bu da ruhsal ve zihinsel refahı artırabilir. Ancak bu deneyimlerin kişiden kişiye değişebileceğini ve herkesin bu deneyime farklı tepkiler verebileceğini unutmamak gerekiyor.”

Ofisteki bitkiler dikkati ve konsantrasyonu artırır

Bitkilerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini anlamak için “biyofili” kavramının kullanılabileceğini belirtti. Klinik Psiko Uzmanı. İlayda Kutevu, bitkilerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerine ilişkin şu bilgileri verdi: “Biyofili terimi, doğal dünyaya karşı içsel bir çekim hisseden insanları ifade eder. Bitkiler doğal dünyanın önemli bir parçasıdır ve insanlar genellikle bitkilerle çevrili olmaktan hoşlanırlar. Bitkilerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerine baktığımızda; Öncelikle stres azaltıcı etkisinden bahsedebiliriz. Bitki zengini bir ortamda insanların stres düzeyleri azalır. Bu alanlarda vakit geçirmek aynı zamanda rahatlamanıza ve duygusal sağlığınızın artmasına da yardımcı olur. Bitkilerin çeşitli renkleri, dokuları ve kokuları insanların ruh halini olumlu yönde etkileyebilir. Yaşam alanlarındaki bitkilerin dikkati ve konsantrasyonu arttırdığını da söyleyebiliriz. Bu noktalardan hareketle bitkilerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri “biyofili” kavramıyla açıklanabilir.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir