CHP Emiri'nden 'Logo' tepkisi: 'TCMB AKP'nin yan kuruluşu mu?' – Son dakika ekonomik ve politik haberler

CHP'li Murat Emir, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Emir, AKP hükümetinin tarımı unuttuğunu, çiftçiyi kaderine terk ettiğini ve üretime önem vermediğini belirterek, şöyle konuştu: “Emeklik buğdayın fiyatı açıklandı: 9,25 lira. Yardımlarla 11 liraya ulaşıyor. 8,25 lira.” geçen yıl açıklamışlardı 8.25 liradan 11. Yüzde 12 arttı. Peki bu arada yüzde 75'in enflasyon oranı ne oldu Motorin fiyatının 21.5 liradan 39.28'e ne kadar çıktığını gördük. Gübre fiyatlarından hiç bahsetmiyorum, korkaklıktır, çiftçiyi kaderine terk etmek demektir, masrafı karşılayacak fiyat Ziraat Mühendisleri Odası 1 kilo buğdayın maliyetinin 10,89 liraya ulaştığını söylüyor.

“İŞÇİLERİMİZ PROTESTO ETMEK İÇİN ALANDA OLACAK”

Çiftçiyi maliyetinin bile altında bir meblağ ile bu kadar zor duruma sokmak ancak AKP'nin yapabileceği vicdansız bir uygulamadır. Artık akılları başlarına gelsin, çiftçinin sesine kulak versinler ve en azından maliyetleri karşılayacak bir artış yapsınlar. Vatandaşlarımızın temel gıdası olan ekmeğin fiyatı geçen yıldan bu yana 6,5 ​​liradan 10 liraya çıktı. Ekmeğin fiyatını 10 liraya çıkardıysanız neden buğdayın fiyatını 8,25 liradan 11 liraya çıkardınız? Tahıl üreticisinin ve çiftçinin suçu ne? Cuma günü Tekirdağ'da tahıl gösterimizi gerçekleştireceğiz. Tarlalarda ter döken çiftçilerimiz, köylülerimiz ve işçilerimiz bu tahıl fiyatlarını protesto etmek için tarlalarda olacak. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde saat 15.00'te Tekirdağ Meydanı'nda çiftçilerimizin sesine ses vereceğiz” dedi.

“TÜRKİYE PARASI AKP’NİN REKLAM YAPACAĞI BİR ALAN MI?”

Ardından Darphane ve Pul Matbaası Genel Müdürlüğü'nün bastığı 5 liralık madeni paralarda 'Yüzyıl Türkiyesi' logosunun yer almasına tepki gösteren Emir, şunları söyledi: “Paraların üzerinde 'Yüzyıl Türkiyesi' amblemi hangi hakla basılıyor? Türkiye Cumhuriyeti babanın mı elinde? Banka AKP'nin bir yan kuruluşudur. Eğer çok istekliysen, matbaaya para ödeyebilirsin. Dilediğiniz kadar para satabilirsiniz ama Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na talimat verebilirsiniz ve sloganınızı yayınlayabilirsiniz “Bunu ayaklar altına almak aşırıdır ve bir hükümet bunu asla dikkate almamalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir