Erdoğan, Filistin'e verdiği destekten dolayı İspanya Başbakanı Sanchez'i övdü

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu İspanya'da Başbakan Sanchez ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, İspanya'nın Filistin'e verdiği desteğin önemine dikkat çekti.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyareti kapsamında bulunduğu İspanya'nın başkenti Madrid'de Başbakan Pedro Sanchez ile bir araya geldi.

Erdoğan, Perşembe günü Sanchez'le düzenlediği ortak basın toplantısında, Gazze'de devam eden çatışmalarda Avrupa'da Filistin'e destek konusunda İspanya'nın öncü olduğunu belirterek, “değerli dost” olarak tanımladığı Sanchez'e hayranlığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı ayrıca şunları söyledi: “Gazze'de 250 gündür devam eden soykırım vicdan sahibi herkesi acıtıyor… Vicdan sahibi hiçbir ülke bunu kabul edemez.”

İspanya bu ayın başlarında, Gazze'de işlendiği iddia edilen savaş suçları nedeniyle Güney Afrika'nın Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail'e karşı açtığı davaya katılacağını duyurdu. Sanchez daha önce de İsrail'i askeri harekatından dolayı eleştirmişti.

İsrail'in 7 Ekim'de Hamas saldırısına tepki olarak başlattığı askeri operasyonda 11 bini kadın ve çocuk olmak üzere 37 bine yakın Filistinli hayatını kaybetti. Ateşkes ve Hamas tarafından rehinelerin serbest bırakılmasını öngören anlaşma, uluslararası destek gördü ancak tarafların onayını bekliyor.

Erdoğan, iki ülke arasında en az 13 ikili anlaşmanın imzalanmasıyla sonuçlanan sekizinci hükümetlerarası zirveye katıldı.

Toplantıda Erdoğan, İspanya-Türkiye ilişkilerinin gelişerek derinleşmeye devam etmesini beklediğini söyledi.

Ancak Sanchez, Türkiye'yi “anahtar ekonomik ortak” olarak tanımladı ve iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği potansiyelinin yüksek olduğunun altını çizdi.

“İniş ve çıkışlara rağmen Türkiye'nin yapısal temellerinin önümüzdeki on yıllarda ekonomik ağırlığını ve jeopolitik önemini artırmaya devam edeceğini biliyoruz.”

Çarşamba sabahı erken saatlerde Erdoğan'ı karşılayan İspanya Kralı 6. Felipe, ülkesinin iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme konusundaki kararlılığını yineledi.

Türkiye ile İspanya arasındaki ekonomik bağlar son yıllarda gücünü korudu ve ticaret yeni boyutlara ulaştı.

İki ülke arasındaki ikili ticaret hacmi şu anda 18 milyar avro civarında olup, 2021 için belirlenen 20 milyar avro hedefine ulaşılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir