Gizli görüşme isteği! Netanyahu'nun İsrail'de “tutuklanması” gerilimi

İsrail medyasına göre hükümet, aralarında Netanyahu'nun da bulunduğu üç isim hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarma olasılığını tartışıyor. Kanal 13'ün İsrail'de yayınladığı haberde, “İsrail'deki üst düzey yetkililer hakkında önümüzdeki günlerde uluslararası tutuklama kararı çıkarılması ihtimaline ilişkin Milli Güvenlik Kurulu'nda gizli bir toplantı yapıldığı” belirtildi.

“OLASILIK VAR”

Haberde şu ifadelere yer verildi: “İsrail'deki üst düzey yetkililerden elde edilen bilgilere göre Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) Netanyahu, Gallant ve Halevi hakkında tutuklama emri çıkarma ihtimali var.”

Toplantıda, İsrail'in, Uluslararası Adalet Divanı'nın uluslararası tutuklama emri çıkarması durumunda, “Uluslararası Adalet Divanı kararına karşı uluslararası siyasi kampanya başlatılması” da dahil olmak üzere bir dizi “acil önlemi” onayladığı kaydedildi.

NETANYAHU MUHABİRLERİYLE BULUŞACAK

Haberde, Netanyahu'nun Uluslararası Adalet Divanı'nın olası bir kararını engellemek için Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya'dan mevkidaşlarıyla görüşeceği belirtildi.

Bu kapsamda İsrail Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ve İsrail'in Washington Büyükelçisi Mike Herzog'un ABD Kongresi ve ABD Başkanı Joe Biden yönetimiyle temaslarını sürdüreceği kaydedildi.

“PUTİN'E UYGULANAN ÖNLEMLERİ AKILA GETİRDİLER”

Haberde adı açıklanmayan üst düzey İsrailli yetkililerin, Uluslararası Adalet Divanı'nın söz konusu kararı vermesi halinde Ukrayna'daki savaş nedeniyle “Rusya ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı alınan tedbirleri hatırlatacağını” söylediği bildirildi.

İsrailli yetkililerin uluslararası tutuklama emirlerinin düşük rütbeli askerler için değil, “siyasetçiler hakkında” çıkarılmasını beklediklerini söyledi.

Haberde, Siyasi ve Güvenlik Bakanları Konseyi'nin Uluslararası Adalet Divanı'nın olası kararını görüşmek üzere yarın toplanmasına karar verildiği belirtildi.

İsrail'de Kanal 12'nin 19 Nisan'da yayınladığı haberde, Uluslararası Adalet Divanı'nın, Netanyahu ve üst düzey İsrailli yetkililer hakkında Gazze Şeridi'nde savaş suçları işledikleri gerekçesiyle uluslararası tutuklama emri çıkarmaya çalıştığı açıklanmıştı.

(AA)
Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
7 ilde DEAŞ operasyonu: 23 tutuklu7 ilde DEAŞ operasyonu: 23 tutuklu
Türkiye'nin en riskli bölgesi o ilde!  Vatandaşlara “hayati” uyarı: Henüz çare bulunamadıTürkiye'nin en riskli bölgesi o ilde! Vatandaşlara “hayati” uyarı: Henüz çare bulunamadı
A101 Aldın Kataloğunun yeni sayısı yine doldu!A101 Aldın Kataloğunun yeni sayısı yine doldu!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir