Ortadoğu'da gerilim zirvede: ABD alarmda! Atanan yetkili tarih verdi ve bunu “kaçınılmaz” olarak duyurdu

Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik başlattığı Mescid-i Aksa Baskını operasyonu, ABD'nin Ortadoğu'da kurmaya çalıştığı barış çemberini sekteye uğrattı. Hamas'ın bu operasyonu, İsrail'de 8 Ekim'de başlayan ve bugün de hız kesmeden devam eden katliamları tetikledi. İsrail ile Filistin arasında başlayan çatışmaya pek çok farklı kesimin dolaylı olarak katılması, bölgedeki çatışmaların büyük bir savaşa dönüşeceği konusunda uluslararası toplumu endişelendiriyor. İran, bölgedeki en önemli Amerikan karşıtı ve İsrail karşıtı güç gibi görünüyor. ABD ve İsrail, İran konusunda son derece temkinli davranıyor çünkü ne yapacağı hiçbir zaman belli olmuyor. Son olarak İsrail'in Suriye'nin başkenti Şam'daki İran konsolosluğuna saldırması, Batı Cephesi'nin İran saldırısının artık “kaçınılmaz” olduğunu kabul etmesini sağladı.

ABD'li yetkililer artık tarih vererek İran'ın misillemesinin nasıl olacağını tahmin etmeye çalışıyor.

İSRAİL'İN İRAN'A SALDIRISI

İsrail, Şam'daki İran büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenledi ve saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İRAN'DAN JET YANIT

İran, saldırıya hızlı tepki vereceğini açıklayarak olaydan ABD'yi sorumlu tuttu. İran basını, Tahran yönetiminin İsviçre aracılığıyla ABD'ye “İsrail hedeflerini vuracağını” bildirdiğini iddia etti.

İran

TARİH TARİH: ZAMAN “KAÇINILMAZ”

CNN International'a göre ABD, İran'ın önümüzdeki hafta Orta Doğu'daki İsrail ve ABD hedeflerine saldırmasını bekliyor.

Üst düzey bir Amerikalı yetkili kanala, alarm durumundaki ABD'nin İran'dan gelecek bir saldırıya hazırlandığını söyledi. ABD'li yetkililere göre İran'ın saldırısını “kaçınılmaz” gören ABD ve İsrail, Tahran'ın nasıl bir manevra yapabileceğini tahmin etmek için birlikte çalışıyor.

“İSRAİL'İ FÜZELERLE VURABİLİRLER”

Ortadoğu'daki Amerikan personelini büyük risk altında gören Washington'a göre en kötü senaryo, İran'ın İsrail'i doğrudan vurması olabilir. Böyle bir misillemenin Gazze'deki savaşı bölgesel düzeye taşımasından korkuluyor.

CBS haber kanalına göre İran'ın İsrail'i füze ve İHA'larla vurma ihtimali Tel Aviv için büyük endişe kaynağı.

Bölgedeki İran destekli gruplar uzun süredir Irak ve Suriye'deki ABD üslerine yönelik saldırılar gerçekleştiriyor.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
CHP'nin itirazları sonuç vermedi: Öntürk seçim belgesini aldı!CHP'nin itirazları sonuç vermedi: Öntürk seçim belgesini aldı!
Şanlıurfa otogarındaki çatışmada ölenlerin sayısı 2'ye yükseldi;  5 mahkumŞanlıurfa otogarındaki çatışmada ölenlerin sayısı 2'ye yükseldi; 5 mahkum
Topluca Muğla'ya geliyorlar! Topluca Muğla'ya geliyorlar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir