Sessiz katile dikkat! “Bazen hiçbir belirti vermeden organ hasarına neden oluyor.” İşte en sık görülen belirtiler…

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Sönmez hipertansiyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Hipertansiyonun tanımını yapan uzman. Dr. Sönmez, “Kan basıncının normalden yüksek olması durumunda hipertansiyon (HT) oluşur. Kan basıncı, kanın atardamar duvarlarına yaptığı basınçtır (sistolik basınçtır). Kalp attığında atardamarlara pompalanan basınç) ve diyastolik basınç (kalbin dinlenme halindeyken atardamarlarda oluşan minimum basınç) “Halk arasında sistolik ve diyastolik kan basıncı olarak bilinen iki değerden oluşur” dedi.

“BAŞINIZ AĞRILI OLABİLİR”

Türkiye'de 30 yaş üstü kişilerde yüzde 30 civarında görülen hipertansiyona, 40 yaş üstü nüfusun yaklaşık yarısında rastlandığını belirten Sönmez, şöyle konuştu: Sessiz öldürücü hastalık, çünkü herhangi bir belirtiye neden olmadan organ hasarına neden oluyor. En sık görülen baş ağrısı (kafanın arkasına darbe gibi) “Baş dönmesi, gözlerde kızarıklık, burundan kanama, kızarıklık (kafanın kızarması) gibi belirtilerle karşılaşıyoruz. yüz) ve geceleri sık idrara çıkma” dedi.

“HAFTALIK KAN BASINCI TAKİBİ ORTALAMASINA BAKARAK TANI KOYABİLİRSİNİZ”

iStock-1319031310

Uzman, hipertansiyon tanısı koyarken hem hastanın hem de doktorun yapması ve dikkat etmesi gereken şeyler olduğunu kaydetti. Dr. Sönmez, “Birçok hastalığın tanısı laboratuvar ve radyolojik olarak konulabiliyorken, hipertansiyon tanısı evde ve ofiste yapılan haftalık tansiyon takibi ortalamasına bakılarak konuluyor. Normal tansiyonun 90/60 ile 120/80 arasında olması gerekiyor. Anlık stres ve fiziksel aktivite durumunda sempatik aktiviteye bağlı olarak kan basıncı yükselir.” “Tıpkı nabız gibi artması da normal ama bu artış kısa süreli ve genellikle tedavi gerektirmiyor” dedi.

“İLAÇ TEDAVİSİ VE YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ BİRLİKTE PLANLANMALI”

iStock-1144971891

Uzman, tansiyondaki artışın 120-139/80-89 arasında olduğunu söyledi. Dr. Sönmez şöyle açıklıyor: “Bu grup hasta da tıpkı hipertansif hastalar gibi dikkatle takip edilmeli ve yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Ek risk faktörlerinin varlığı (diyabet, kalp-damar hastalıkları, böbrek yetmezliği gibi) ilaca başlanmasını gerektirebilir. Tedavide hipertansiyonda hastanın kan basıncı istirahatte bile 140'tır.” /90. İlaç tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleri birlikte planlanmalıdır.

iStock-1089976414 (1)

Hipertansiyonda yaşam tarzı değişiklikleri arasında egzersiz, gerekirse kilo verme, stres yönetimi, tuz kısıtlaması, sigarayı bırakma, alkol kısıtlaması ve DASH diyeti yer alır. Hipertansif kriz, kan basıncının 180/120'nin üzerine çıkmasıyla ortaya çıkar. Acil tedavi gerektirir. Mümkünse hasta acil servise gitmeli” dedi.
Bu içerik Nilgün Akbıyık tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yeni bir temel doğuyor!  Resmi Gazete'de yayınlandıYeni bir temel doğuyor! Resmi Gazete'de yayınlandı
İstanbul hava sahasında korku dolu anlar!  pilotun İstanbul hava sahasında korku dolu anlar! Pilotun şu sözleri kaydedildi: “Çok fazla türbülans var, hava çok titriyor.”
15 Temmuz'da Şehitler Köprüsü'nü kapatan kişi böyle yakalandı!  Görüntüler ortaya çıktı15 Temmuz'da Şehitler Köprüsü'nü kapatan kişi böyle yakalandı! Görüntüler ortaya çıktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir