Uyarılar birbirini takip ediyor: Ölümcül sıcak çarpması tehlikesi! Bilinç kaybına yol açabilir

Acil Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Özel, sıcak çarpmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, özellikle vücut ısısının 40 dereceye çıktığı durumlarda ölümcül risklere neden olabilecek durumların bulunduğunu söyledi.

İŞTE BELİRTİLER

Sıcak çarpmasının belirtilerini sıralayan Dr. Özel, şunları söyledi: “Sıcak çarpması, vücut sıcaklığının yüksek sıcaklıklara çıkması ve vücudun bu yüksek sıcaklıklarla baş edememesi olayıdır. Genellikle sıcak ve nemli havalarda meydana gelir. Uzun süre sıcakta kalan veya ağır egzersiz yapan kişilerde görülen bir durumdur. Sıcak çarpması semptomları genellikle basit bir baş ağrısı ve baş dönmesi ile başlar ve kas krampları, bulantı ve kusmaya kadar ilerleyebilir. Özellikle bilinçte değişikliklere de neden olabilir. Kafa karışıklığının bilinç kaybına yol açabileceği durumları görüyoruz.

İLK MÜDAHALE

iStock-1410976365 (1)

Genellikle sıcak çarpması durumunda kişiyi öncelikle serin bir yere götürmeniz gerekir. Bu bakımdan soğutma mekanizması olarak soğuk suya batırabiliriz. Veya vücudun bazı bölgelerine ıslatılmış bir havlu veya çarşaf sarabiliriz. Burada amaç cesedin sıcak ortamdan uzaklaştırılıp serin bir ortama bir an önce ulaştırılmasıdır. Hastanın bilinci açıksa su içmesini teşvik edebiliriz. Ancak bilinci kapalı ise hemen 112 acil servisini arayıp yardım istemeliyiz” dedi.

Özel, 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

iStock-1431750239 (1)

“Genel olarak 65 yaş ve üzeri hastalar ile 0-1 yaş ve altı çocuklar sıcak çarpması açısından risk grubundadır. Özellikle yaşlı olmasalar bile kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet gibi patolojiler de risk grubuna girmektedir. Benzer şekilde aşırı kilolu kişiler de risk grubuna girmektedir. Yaz aylarında çok gerekli olmadıkça sabah 10.00 ile 16.00 arasında dışarı çıkmamalıyız. Dışarı çıkacaksak bol kıyafetler giymemiz gerekiyor. “Sıcak çarpması öngörüsü varsa sık sık duş alınabilir.” (İHA)

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Sıcaklıkların artmasıyla satışlar yüzde 100 arttı!  Talep artıyorSıcaklıkların artmasıyla satışlar yüzde 100 arttı! Talep artıyor
Özgür Özel canlı yayında meydan okudu: "Erdoğan'ın kaçamayacağı teklif"Özgür Özel canlı yayında protesto etti: “Erdoğan'ın kaçamayacağı bir teklif”
Türksat 6A uydusunun uzaya gönderileceği gün ve saat belli oldu.Türksat 6A uydusunun uzaya gönderileceği gün ve saat belli oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir