Uyumadan Önce Zihninizi Sakinleştirmenin 7 Yolu! – En son hayat haberleri

Yatağa uzandığınızda zihniniz günü değerlendirmeye ve yarın ne yapacağınızı düşünmeye başlar. Özellikle yoğun bir günün ardından kendinizi stresli hissettiğinizde, bu düşünceler zihninizi meşgul eder ve uykuya dalmanızı zorlaştırır. Kuyu, Uyumadan önce rahatlamanıza yardımcı olacak yöntemler nelerdir? İşte Uyumadan önce zihninizi sakinleştirmenin 7 yolu…

UYMADAN ÖNCE ZİHNİNİZİ SAKİNLEŞTİRMENİN 7 YÖNTEMİ:

1. Uyku öncesi bir ritüel oluşturun:

Çocuklarımız için sahip olduğumuz uyku zamanı rutininden yararlanmanın önemini sıklıkla unutuyoruz. Sakinleşmeye odaklanın ve günlük stresi azaltmak için en az 30 ila 60 dakika ayırın; Mümkünse bu süreyi daha da uzatın.

2. Kafeinden Uzak Durun:

Kafein bize bir enerji artışı sağlıyor gibi görünebilir, ancak gerçekte yaptığı tek şey beynimizden bize yorgun hissettiğimizi söyleyen mesajları maskelemektir. Bu genellikle günü az uykuyla geçirmemize yardımcı olur. Kafeinin bir yarılanma ömrü olduğunu unutmayın; Bu nedenle bir süre vücudunuzda kalır ve etkisini sürdürür. Araştırmalar sağlıklı yetişkinlerde kafeinin vücutta 4-6 saat kadar etkili kalabildiğini gösteriyor. Bu nedenle öğleden sonra çay veya kahve içtiğinizde etkisinin akşama kadar devam edeceğini unutmayın. İyi uyumak için kafein alımınızı azaltmanız veya öğleden sonra kafein alımına ara vermeniz faydalı olabilir.

3. Cihazları kapatın:

Bunu yapmanızın birçok nedeni var. Daha da önemlisi televizyon, telefon gibi ekranlardan yayılan mavi ışığın sirkadiyen ritmimizi bozduğu biliniyor. Bu, yatağa gittiğimizde uykuya dalmamızın daha uzun sürdüğü ve gerektiği kadar derin uyuyamadığımız anlamına gelir. Yani eğer uykunuza değer veriyorsanız, o ekranları bir an önce kapatmalısınız. İdeal olarak, yatmadan bir veya iki saat önce kapatmak en iyisidir.

4. Egzersiz:

Spor salonuna gitmenize ya da pahalı ekipmanlar almanıza gerek yok çünkü öğle yemeğinden sonra yapacağınız basit bir yürüyüş bile uyku kalitenizde büyük bir fark yaratabilir. Dışarıya çıkmak bize ekstra dozda güneş ışığı sağlayarak daha da yardımcı olur. Akşam yemeğinden sonra çocuklarla oynamak da faydalı olabilir.

5. Metni yazın:

Basit görünebilir, ancak bir şeyler yazmak çok yardımcı olabilir. Bir kalem alıp endişelerinizi yazmayı seçebilir veya yarının yapılacaklar listesi üzerinde çalışmak için biraz zaman ayırabilirsiniz. Bir günlüğe ya da bir kağıt parçasına yazmak önemlidir; Hiçbir şey mükemmellikle ilgili değildir, farkı yaratan tek şey eylemdir. Bu aktiviteyi yatmadan en az bir saat önce yaparak zihninizi rahatlatabilir ve uykuya dalmayı kolaylaştırabilirsiniz.

6. Kitap okuyun:

Her akşam mutlaka kitap okuyun. Bir kitabın içinde kaybolmak zihninizin gün içinde yaşadıklarımızdan kurtulmasına ve yarın için endişelenmenize engel olabilir. Korkularınızı veya endişelerinizi tetiklemeyen bir şey okuduğunuzdan emin olun.

7. Minnettar olduğunuz şeyleri düşünün:

Minnettarlığın işe yaramadığı hiçbir şey bilmiyoruz. Hayatınızda iyi giden şeylere ve kendinizle ilgili sevdiğiniz şeylere odaklanmanızı teşvik eder. Bu basit adım, zihninizin hayatınızın yalnızca olumsuz yönlerini düşünmesini engelleyerek zamanla endişelerinizi ve kaygılarınızı hafifletebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir