Uzman uyarısı: Aşırı tuz tüketimi böbrek hastalığına neden oluyor – Son Dakika Türkiye Haberleri

VM Medical Park Florya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Uzman Diyetisyen Ege Ramazanoğlu, aşırı tuz tüketiminin zararlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Uzman, tuzun insan sağlığı açısından önemine değindi. Dyt. Ramazanoğlu, şöyle konuştu: “Besin kaynakları arasında tuzun önemli bir yeri var. Ancak yüzyıllardır insanlar için büyük önem taşıyan tuz ve sodyum kavramlarının birbirine karıştırılmaması gerekir. Sodyum gıdalarda doğal olarak bulunan bir mineraldir. Gıdalarda doğal olarak bulunan sodyuma “doğal gıda tuzu” adı verilmektedir. En iyi sodyum kaynakları; sofra tuzu, maya ve mineral soda. “Sodyum ayrıca süt, et ve kabuklu deniz ürünleri gibi çeşitli gıdalarda da doğal olarak bulunur” dedi.

AŞIRI SODYUM EKSİKLİĞİ SOLUNUM YETMEZLİĞİNE YOL AÇABİLİR

Uzman, sofra tuzunun denizlerden, göllerden ve kayalardan saf olarak elde edilen ve rafine edildikten sonra yemek yapımında kullanılan tuz olduğunu söyledi. Dyt. Ramazanoğlu, şöyle konuştu: “Sofra tuzu, ana maddesi sodyum klorür olan, insan tüketimine uygun ham tuzdan üretilen tuzdur. 1 gram sofra tuzu 400 mg sodyum içerir. Vücuttaki sıvı dengesini ve asit-baz dengesini korumak için sodyum ve potasyum gereklidir. Vücut sıvılarındaki sodyum iyonlarının doğru konsantrasyonu sinir uyarımı, normal hücre fonksiyonu ve kas dokusunun işleyişi için çok önemlidir. “Sodyum eksikliğinde zihinsel karışıklık, kas yorgunluğu, ağrı ve solunum yetmezliği gibi belirtiler görülüyor” dedi.

GÜNLÜK TUZ ALIMI 5 GRAM İLE SINIRLI OLMALIDIR

Uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) günlük tuz alımının 5 gramla sınırlandırılmasını önerdiğini söyledi. Dyt. Ramazanoğlu, şöyle konuştu: “Bir porsiyondaki sodyum miktarı, gıdanın etiketindeki bilgiye bakılarak kontrol edilebilir. Tarifler, ürünlerin tuz içeriğini azaltacak şekilde yeniden düzenlenmeli, eğer değilse tüketiciler başta maden suyu ve soda olmak üzere beslenme etiketlerini okumalı, tuz ve sodyum oranı düşük ürünleri tercih etmelidir. Yemeğin tadına bakmadan tuz kullanılmamalı, sofrada tuzluk bulundurulmamalıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olarak tuz tüketimi günlük sodyum ihtiyacınızı karşılamaya yeterli olmalıdır. “İyot, sağlıklı fetal ve bebek beyin gelişimi ve genel olarak insanların zihinsel işlevlerini optimize etmek için gerekli olduğundan, tüketilen tüm tuzun iyotlu olması ve tuzun iyotlu ibaresini içermesi gerekir” dedi.

HASTALIKLARI TETİKLEYİYOR

Aşırı tuz tüketiminin yarattığı zararlardan bahseden Uzman. Dyt. Ramazanoğlu, şunları söyledi: “Aşırı tuz alımı hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, felç, böbrek hastalıkları, kemik erimesi ve bazı kanser türleri gibi çeşitli hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. “Son araştırmalar, diyette aşırı tuz alımının etkilerinin bu iyi bilinen hastalıklarla sınırlı olmadığını, aynı zamanda tip 2 diyabet ve obezite gibi beslenmeyle ilişkili kronik hastalıklar için de önemli bir risk faktörü olabileceğini gösteriyor.”

VÜCUTTA AŞIRI SODYUM BİRİKİMİ ÖDEME NEDEN OLUR

Uzman, çok fazla tuz tükettiğimizi nasıl anlayabileceğimizi vurguluyor. Dyt. Ramazanoğlu: “Vücutta aşırı sodyum birikmesi ödem oluşmasına neden olur. Aşırı tuz içeren besinler; Hazır soslar, atıştırmalıklar, tuzlu kuruyemişler, salamura gıdalar (peynir vb.), konserve balıklar, tuzlanmış ve/veya salamura et ve balık ürünleri, mineralli içecekler, hazırlanan turşu, konsantre domates ve tarhana gibi gıdalar olarak sıralanabilir. geleneksel olarak evde.” .

MASALINIZA TUZ ÇIKARMAYIN

Uzman aşırı tuz tüketimini nasıl azaltabileceğimizi açıklıyor. Dyt. Ramazanoğlu şu bilgileri paylaştı:

“Tuzluğu masanıza koymayın. Tuzu pişirme sırasında değil, yemeğin sonunda ekleyin. Bilinçli olarak satın alın. Bir yiyeceğin içindeki tuzu tadarak ayırt edemeyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki katkı maddelerinin etikette bulunmadığından emin olun: monosodyum glutamat (MSG), sodyum bikarbonat, disodyum fosfat, sodyum aljinat, sodyum nitrat veya sodyum nitrit. Limon ve baharatlar tuz ihtiyacını çok iyi azaltabilir. Paketlenmiş ürünleri tuz oranı yüksek olduğundan dikkatli tüketin. “Turşu, turşu ve şarküteri ürünlerini çok fazla tüketmeyin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir