Yenidoğan bakımı ile ilgili en sık sorulan 12 soru! – SAĞLIK

Şüphesiz ki bazen aylardır büyük bir özenle karnınızda taşıdığınız bebeğinizin güvenli bir şekilde dünyaya gelmesinden endişe etmiş, bazen de onun nasıl görüneceğini, nasıl ses çıkaracağını, hatta nasıl hissedeceğini hayal etmişsinizdir. .

Sonunda uzun bir maratonu başarıyla tamamladınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Artık önünüzde yeni bir süreç başladı; Bu kez bebeğinizin bakımıyla ilgili doktorunuzdan, okuduğunuz kitaplardan, arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan bilgi almaya çalışıyorsunuz. Her yeni anne gibi sizin de aklınızda birçok soru var. İşte, Acıbadem Taksim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Muhammed Ali Mutlu Doğumdan sonraki ilk 28 günü kapsayan yenidoğan döneminde en sık sorulan soruları yanıtladı. Soruların havada uçuştuğu bu süreçte Dr., ilk kez ebeveyn olacak anne ve babalara, sorunlar üzerinde strese girmeden olaylarla yüzleşmelerini öneriyor. Mutlu “Birçok ebeveyn, bu heyecan verici ama çoğu zaman zorlu ilk birkaç hafta boyunca bebeklerine nasıl bakacaklarını öğrenmekte zorlanıyor. “Yenidoğan bakım planlaması söz konusu olduğunda, ilk kez ebeveyn olacak kişilerin bebekleri için neyin normal, güvenli ve sağlıklı olduğu konusunda doğru ve güvenilir bilgiye sahip olması çok önemli.” Dr. Muhammet Ali Mutlu, yenidoğan bakımıyla ilgili en sık sorulan 12 soruyu yanıtlayarak önemli uyarı ve tüyolar verdi.

SORU: Bebeğimin ağlaması ne kadar normal?

CEVAP: Amerikan Pediatri Akademisi'ne göre yeni doğan bebeklerin günde bir ila dört saat ağlaması normaldir. Bebekler iletişim kurmanın bir yolu olarak ağlarlar; Aç olabilirler, rahatsız olabilirler, uykulu olabilirler veya bebek bezleri kirli olabilir. Zamanla bebeğinizin ağlama şeklinden ne anlamaya çalıştığını anlayabileceksiniz. Ancak yoğun bir şekilde ağlıyorsa doktorunuza danışarak bunun kolik ya da başka bir nedenden kaynaklanmadığını açıklığa kavuşturabilirsiniz.

SORU: Yeni doğmuş bir bebek ne kadar uyumalıdır?

CEVAP: Yenidoğanlar günde toplam 16-17 saat uyurlar ancak bir seferde yalnızca 1-3 saat kesintisiz uyuyabilirler. Her bebeğin uyku ihtiyacı farklılık gösterir. Bazı bebekler nispeten hızlı bir şekilde uyanıp tekrar uykuya dalarken, diğerleri daha fazla ilgiye ihtiyaç duyabilir veya bir sonraki uykularında daha fazla zaman harcayabilir. Bebeğinizin beşikte, güvenli bir ortamda, bol oyuncaklar veya yatak takımları olmadan sırtüstü uyuması önemlidir.

SORU: Yeni doğan bebeğimi nasıl ve ne kadar süreyle emzirmeliyim?

CEVAP: Muhammet Ali Mutlu “Yeni doğanların bir kısmı gün boyunca sık sık emzirmeyi severken, bir kısmı da uzun aralıklarla emzirmeyi sever. Ancak yeni doğanların çoğu her iki ila üç saatte bir emzirmek isteyecektir. Tamamlanan işler; Bebeklerin ilk birkaç günde tek seferde 15-30 ml, sonraki günlerde her beslenmede 60 ml, ikinci haftada ise 90 ml'ye kadar su içebildiğini göstermektedir. “Beslenme ihtiyaçları muhtemelen her ay 30 ml daha artacak” diyor.

SORU: Çocuğumun kusması normal midir?

CEVAP: Çocuklar yemek yedikten sonra hafif derecede kusma yaşayabilirler ancak bunun sık sık yaşanmasını önlemek için; Aşırı beslemekten kaçının, daha küçük miktarlarda daha sık beslemeyi deneyin. Onu düzenli olarak geğirin. Yemekten sonra bebeğinizi dik tutun. Çocuğunuzun yeme alışkanlıklarını ve diyetini gözden geçirmek için çocuk doktorunuza danışın.

SORU: Sütüm yetersizse mama kullanmak doğru mudur?

CEVAP: Mutlu “Sütünüz yeterli değilse mama takviyesi yapmanızın bir sakıncası yok ancak mamaya geçmeden önce dikkat etmeniz gerekenler var, bebeğinizi anne sütüyle emzirmeye başlayın, emzirmeyi hemen bırakmayın. Sütünüzün yeterli olmadığını düşünüyorsanız, anne sütü bebeğiniz için eşsiz bir besindir.''Bu konuyla ilgili mutlaka doktorunuzla iletişime geçin, doktorunuz size anne sütü miktarını artırmanıza yardımcı olacak yönlendirmeler ve yöntemler sunacaktır. “

SORU: Bebeğimin yeterli beslenip beslenmediğini nasıl anlarım?

CEVAP: Bebeğinizin aç olduğunu gösteren belirtiler arasında; ellerinizi ağzınıza götürün, başınızı memeye veya biberona çevirin; Bunlara dudak büzmek veya yalamak ve el sıkışmak da dahildir. Bebeğinizin doyduğunun işaretleri: ağzını kapatmak, başını memeden veya biberondan uzaklaştırmak istemek, ellerini gevşetmek ve bezlerinin ıslak olması. Çocuk doktorunuz, yeterli beslendiğinden emin olmak için bebeğinizin büyümesini izleyecektir.

SORU: Bebeğimi emzirmek için uyandırmam gerekiyor mu?

CEVAP: Birçok ebeveyn uyuyan bir bebeği uyandırmakta tereddüt edebilir. Yeni doğanlar genellikle beslenmek için kendi başlarına uyanırlar, ancak bebeğiniz birkaç saattir uyuyorsa beslenme ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için onu beslenmesi için uyandırmalısınız. Uyuyan bir bebeği uyandırmak ters etki gibi görünse de, yeterli besin aldığından emin olmak hem kısa hem de uzun vadede ona yardımcı olacaktır.

SORU: Bebeğimin dışkılaması ve idrarını nasıl yapması gerekir?

CEVAP: Yeni doğan bebeğinizin dışkısı ilk haftada siyahtan koyu yeşil/sarıya dönecektir. Bağırsak hareketleri anne sütü veya mama ile beslenmeye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Emzirilen bebeklerin genellikle beyazımsı parçacıklar içeren daha ince, sarı dışkıları olur. Formülle beslenen bireylerde sarı/ten rengi ve sümüksü görünebilir. Ancak bebeğinizin dışkısı kırmızı ya da beyaz olmamalıdır. İlk birkaç günden sonra bebeğiniz daha tutarlı bir beslenme programına başladığında, muhtemelen her gün 8-12 kez bezini ıslatacaktır.

SORU: Günde kaç kez kaka yapmalısınız?

CEVAP: Bebeğinizin dışkı sıklığı anne sütüne veya mamaya göre de değişiklik gösterebilir. İlk başta birçok bebek her beslenmeden sonra kaka yapar. Birkaç hafta sonra mama kullanan bir bebeğin günde yaklaşık bir kez kaka yapması gerekir. Anne sütüyle beslenen bebekler, anne sütünde daha az atık olduğu için günde bir kez veya daha az sıklıkta kaka yapabilirler, bu onların kabız oldukları anlamına gelmez. Ancak bebeğiniz aşırı tedirginse, kaka yapma sayısında ani değişiklikler oluyorsa, daha sık kusuyorsa, dışkısı sertse veya kakasını yapmakta zorlanıyorsa kabız olabilir. Bebeğinizin bağırsak hareketini kolaylaştıracak en güvenli yöntemler için çocuk doktorunuza danışın.

SORU: Bebek bezindeki pişikleri önlemek için krem/merhem kullanmalı mıyım?

CEVAP: Bebek bezi döküntüsü ebeveynler arasında yaygın bir şikayettir ve bunun nasıl önleneceği çocuk doktorunun muayenehanesinde sıklıkla sorulan bir sorudur. Bebek bezindeki pişiklerin önlenmesine yardımcı olmak için idrar ve dışkının bebeğinizin cildiyle temas etme süresini sınırlamak önemlidir. Emiciliği yüksek bebek bezlerini tercih edin, sık sık değiştirin ve bez değişimi sırasında ılık su/alkolsüz veya sabunsuz mendillerle temizlik için yumuşak bir bez/pamuk kullanın. Çocuk doktorunuz, bebeğinizin sahip olduğu pişik türüne bağlı olarak krem/merhem türleri önerecektir.

SORU: Bebeğimi ne sıklıkla yıkamalıyım?

CEVAP: Bebeğinizi haftada yaklaşık üç kez yumuşak, kokusuz bir sabun veya katkı maddesi içermeyen yumuşak bir temizleyici kullanarak yıkamalısınız. Bazen suyla kısa bir banyo bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olabilir ve sabun her zaman gerekli değildir. Bebek banyosunu daima kullandığınızdan, bebeğinizi asla gözetimsiz bırakmadığınızdan ve su sıcaklığının vücut sıcaklığına yakın olduğundan emin olun.

SORU: Bebeğimi ne zaman toplum içine çıkarmaya başlayabilirim?

CEVAP: Mutlu “Bebeğinizi toplum içinde dışarı çıkarmanın kesin kuralları olmasa da genel kanı, bebeğinizin ilk aşılarını yaptırdıktan sonra, yani 2-3 ay civarında dışarı çıkarmanın en güvenli olduğu yönünde. “Ancak bu durum çocuğun ve ailenin sağlık durumu, çocuk doktorunun özel tavsiyeleri, güncel sağlık tavsiyeleri, yerel bir salgın olup olmaması gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir