Ateşkes görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı: Biden'ın uyarılarına rağmen İsrail Refah'ı vurdu – Son Dakika Dünya Haberleri

Kahire'de başarısız olan ateşkes görüşmelerinin ardından İsrail güçleri Perşembe günü Gazze'nin doğusunda bulunan Refah'a saldırı başlattı.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Joe BidenBu tür eylemlere karşı uyarılara rağmen Başbakan Binyamin Netanyahuİsrail'in Gazze Şeridi'ndeki operasyonlarını yoğunlaştırmaya hazır olduğunu vurgulayarak askeri desteği kesme tehdidini açıkça reddetti.

“İSRAİL ÇIKARLARINI KORUYACAK”

Son dönemdeki barış arabuluculuğu çabaları sekteye uğrasa da İsrailli yetkililer Hamas'ın rehine değişimi yönündeki önerilerini eleştirdi. Netanyahu açıklamasında İsrail'in kendi çıkarlarını savunma kararlılığına vurgu yaparak, İsrail'in direnişin ötesinde savaşma yeteneğine sahip olduğunu söyledi ve ellerinde bulunan geniş askeri kaynaklara dikkat çekti.

Gazze'de Hamas ve İslami Cihad Misilleme olarak İsrail kuvvetlerine karşı tanksavar roketleri ve havan topları kullanarak askeri operasyonlarını hızlandırdılar. Bu tırmanış, İsrail'in Refah'taki bir caminin yakınına düzenlediği ve Brezilya mahallesinde en az üç sivilin öldüğü bildirilen bombardımanın ardından geldi. Refah'ın Sabra semtinde iki eve düzenlenen saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 12 kişi hayatını kaybetti.

ULUSLARARASI TEPKİLER ARTIYOR

Bu gelişmelerin ortasında Beyaz Saray, itidal çağrısında bulunarak ve Refah'ta yapılacak geniş çaplı bir operasyonun İsrail'in stratejik hedefleriyle örtüşmeyeceğini savunarak tutumunu yineledi. ABD'li yetkililer gerilimi hafifletmenin uygun bir yolunu ararken, aynı zamanda sivillerin hayatını tehlikeye atmadan Hamas liderliğini etkili bir şekilde hedef alabilecek diğer önlemleri de değerlendiriyor.

Gazze'de devam eden çatışmalarda 35.000'e yakın Filistinli öldürüldü, 80.000'e yakın Filistinli de yaralandı. İsrail saldırısı ilk olarak 7 Ekim'de Hamas'ın sınır ötesi saldırısını tetikledi; bu saldırıda yaklaşık 1.200 kişi öldü, 252 kişi kaçırıldı.

TIBBİ VE İNSANİ KRİZ DERİNLEŞİYOR

Çatışma Gazze'deki sağlık hizmetlerini ciddi şekilde aksattı. Refah sınır kapısının kapatılması insani krizi daha da ağırlaştırdı.

İnsani yardım çalışanlarına erişim eksikliği ve gıda ile tıbbi malzeme gibi temel malzemelerin kesintiye uğraması, sağlık sistemini zor durumda bıraktı. Birleşmiş Milletler yardım şefi Martin Griffithyardımın erişilememesi ve bunun Gazze'deki sivil nüfus üzerindeki yansımaları konusunda ciddi endişelerini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir