Hamas: İsrail'den son ateşkes teklifimize resmi yanıt aldık

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 35 bine ulaşırken, 80 bine yakın kişi de yaralandı. Hamas, herhangi bir anlaşmanın savaşı sona erdirmesi gerektiğinde ısrar ediyor. İsrail bunu reddediyor. Bu da müzakerelerin çıkmaza girmesine neden oluyor.

REKLAM

Hamas, İsrail'in ateşkes önerisine yanıtını aldığını duyurdu.

Örgütün Gazze'deki yetkilisi yaptığı açıklamada, Hamas'ın son ateşkes teklifine Cumartesi günü İsrail'den resmi yanıt geldiğini söyledi.

Yetkili, yanıt vermeden önce yanıtı inceleyeceklerini söyledi.

Katar'da bulunan Halil Al Hayya, grup adına yayınladığı açıklamada şunları söyledi: “Hamas olarak 13 Nisan'da Mısırlı ve Katarlı arabuluculara sunduğumuz teklife Siyonist işgalcilerden resmi yanıtını bugün aldık. ..” dedi.

İsrail ile Hamas arasındaki savaş 204'üncü gününde devam ediyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 35 bine ulaşırken, 80 bine yakın kişi de yaralandı.

Hamas, herhangi bir anlaşmanın savaşı sona erdirmesi gerektiğinde ısrar ediyor. İsrail bunu reddediyor. Bu da müzakerelerin çıkmaza girmesine neden oluyor.

Müzakerelere aşina bir yetkili, Mısırlı bir heyetin Cuma günü İsrailli yetkililerle görüşmek üzere İsrail'i ziyaret ettiğini söyledi.

Mısırlı kaynak, heyetin çatışmayı sona erdirmek ve Hamas tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için müzakereleri yeniden başlatmanın yollarını aradığını söyledi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan aynı kaynak, İsrail'in yeni bir önerisinin olmadığını belirtti.

Ancak Hamas tarafından önceden tartışılan 40 rehine yerine 33 rehinenin serbest bırakılacağı sınırlı bir ateşkesi değerlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

Perşembe günü yapılan ortak açıklamada ABD ve diğer 17 ülke, savaşı sona erdirmenin bir yolu olarak Hamas'a elindeki tüm rehineleri serbest bırakması çağrısında bulundu.

Ancak Hamas, uluslararası baskıya boyun eğmeyeceğini belirterek, Cuma günkü çağrıya yanıtında “halkımızın ihtiyaç ve haklarını dikkate alan her türlü fikir ve öneriye açığız” dedi.

Ancak Hamas temel taleplerinden geri adım atmayacağını vurguladı. Bunlar; Kalıcı ateşkes ve İsrail güçlerinin Gazze'den çekilmesi.

Ayrıca Hamas, ABD öncülüğündeki ortak açıklamayı İsrail güçlerinin Gazze'den çekilmesi yönünde çağrıda bulunulmaması nedeniyle eleştirdi.

Axios'a göre, iki İsrailli yetkiliye dayanarak, Tel Aviv yönetimi Cuma günü Mısırlı arabuluculara, Refah'ı işgal etmeden önce Hamas'la bir anlaşmaya varılması için rehine müzakerelerine “son bir şans” vermeye hazır olduğunu söyledi.

Ancak İsrail ordusunun Cumartesi günü erken saatlerde Gazze'nin orta kesimindeki El Nuseyrat mülteci kampına düzenlediği saldırılarda 8 Filistinli öldü, en az 30 Filistinli de yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir