Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Halka açılacak ve 17, 18 ve 19 Nisan'da başvuruları toplayacak – EKONOMİ

Portföyünde bulunan 12 AVM ile Türkiye'nin adet ve brüt kiralanabilir alan açısından en büyük AVM yatırımcısı olan Rönesans Gayrimenkul Yatırım halka açılıyor.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Optimum, Hilltown, Piazza gibi alışveriş merkezi zincir markalarının yatırımcısı ve yöneticisi olarak Türkiye'nin 7 ilinde faaliyet göstermektedir. Halka arz için Ak Yatırım ve Deniz Yatırım konsorsiyumunun rehberliğinde 17, 18 ve 19 Nisan tarihlerinde başvuru toplanacak.

Rönesans Holding'in ticari gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. (Rönesans Gayrimenkul Yatırım, RGY), bağımsız yönetilen 16 ayrı yatırımıyla Türkiye'nin en büyük ticari gayrimenkul yatırım grubu olmaya devam ediyor. Şirketin yaklaşık 640 bin m2'si alışveriş merkezi ve yaklaşık 100 bin m2'si ofis olmak üzere yaklaşık 740 bin m2 brüt kiralanabilir alanı bulunmaktadır; Halka arz kapsamında hisselerini 33.357.450 TL nominal değerde halka arz edecek. Ak Yatırım ve Deniz Yatırım liderliğindeki konsorsiyum tarafından hisse başına 135 liradan halka arz edilecek toplam 33.357.450 TL nominal değerli hisselerin yüzde 80'i yerli özel yatırımcılara, yüzde 20'si ise yerli yatırımcılara tahsis edildi. kurumsal yatırımcılar. . Toplam 4,5 milyar TL değerindeki halka arzın gerçekleşmesiyle Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın halka açıklık oranı yüzde 10,08 olacak.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım hisselerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmesi ile fiyat istikrarı çalışmaları halka arz tutarının %25'ine karşılık gelen kaynaklarla yürütülecek ve Rönesans Holding tarafından sağlanacak. Bu kapsamda Deniz Yatırım üzerinden 30 gün boyunca toplam 1,1 milyar TL kaynak kullanıma sunulacak.

TÜRKİYE'DE AVM'LERİN EN BÜYÜK YATIRIMCILARIYIZ

Rönesans Gayrimenkul Yatırım yönetim kurulu üyesi Özgür Canbaş, hem sayı hem de brüt kiralanabilir alan bakımından Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezi yatırımcısı ve işletmecisi olduklarını söyledi. Rönesans Holding'in yüksek mühendislik ve mimari gücünden aldıkları destekle istikrarlı bir büyüme sergilediklerini belirten Canbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “31 Aralık 2023 itibarıyla 16 varlıktan oluşan gayrimenkul portföyümüz var. 85,5 milyar TL (yaklaşık 2,6 milyar euro). Güçlü ortaklık yapımız sayesinde uluslararası tanınırlığımız ve kaynak yaratma kapasitemiz oldukça yüksektir. Türkiye'nin tanınmış alışveriş merkezi markalarının sahiplik yapısı olarak, tüm bu projelerin yatırımcısı olan Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın halka arz ile bilinirliğini ve bilinirliğini güçlendirmeyi hedefliyoruz. “Ayrıca finansal yapımızı güçlendirerek büyüme hedeflerimize doğru bir adım atarak rekabet gücümüzü daha da artırmayı hedefliyoruz.”

Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın portföyünde yer alan 12 alışveriş merkezinin yanı sıra İstanbul Maltepe Park AVM ve Ofis'in hemen yanında yer alan arsa üzerinde yeni bir proje geliştirdiklerini iddia eden Özgür Canbaş, projeye paralel olarak inşaat çalışmalarına da başladıklarını söyledi. lisansı Aralık 2023'te alındı. Rönesans Gayrimenkul Yatırım portföyünde Ataşehir ve Ümraniye'de iki arsanın, Antalya'da ise Beachtown projesinin bulunduğunu belirten Canbaş, şöyle konuştu: “Antalya ve Ümraniye için proje çalışmalarına başladık. Portföyümüzü genişletmek için yeni fırsatlarla da ilgileniyoruz” dedi.

TÜM PAYDAŞLARIMIZ İÇİN MAKSİMUM DEĞER YARATMAYI HEDEFLİYORUZ

Halka arz sonrasında Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın halka açıklık oranının yüzde 10,08 olacağını belirten Canbaş, şöyle konuştu: “Öncelikle şunu belirtmeliyim ki biz bir GYO değiliz. Bu nedenle halka açıklık oranımız GYO'lara göre çok daha düşük. Portföyünde ağırlıklı olarak alışveriş merkezleri ve ofisler olmak üzere kira geliri sağlayan varlıklar bulunan yatırımcı ve işletmeci bir şirketiz. Kira sözleşmelerimiz temel kira ve faturalı kira olmak üzere iki ana unsurdan oluşmaktadır. Temel rantla kendimizi enflasyondan korurken, ciro rantıyla yarattığımız artı değerle reel getiri elde ediyoruz. Konut odaklı bir firma olmadığımız için yüksek mortgage oranları bizi etkilemiyor. Kiracı seçerken hedef kitleyi ve konsepti dikkate alıyoruz. Uluslararası zincir markalara odaklanıyoruz. Bu, ticari mülklerimizi sürdürülebilir bir şekilde yönetmemize olanak sağlıyor.”

2023'TE 100 MİLYON ZİYARETÇİYE ULAŞTIK

Bulunduğu birçok ilin miktar bakımından en büyük veya tek alışveriş merkezi olarak hizmet veren RGY'nin, yıllık 100 milyona yakın ziyaretçi sayısına ve 2023 yılında doluluk oranının yüzde 97,3'e ulaştığını belirten Özgür Canbaş, şunları kaydetti: kira gelirlerini istikrarlı bir şekilde artırdıklarını belirterek, şöyle konuştu: “2022 yılı itibarıyla sektörün yeniden ivme kazandığı, enflasyona karşı koruma sağlayan temel kira gelirleri ve cirodan değer yaratan kira gelirlerinin etkisiyle gayrimenkul yatırımlarından elde edilen (kira) düzeltilmiş kira gelirleri, 2023 yılında, 2021 yılına göre enflasyonun üzerinde %51 artışla 5,7 milyar TL'ye ulaştı. Düzeltilmiş FAVÖK, 2021 seviyesi artı enflasyona göre %42 arttı ve 2023'te 3,7 milyar TL'ye ulaştı. Bu da RGY'nin enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde bile gelirlerini ve maliyetlerini dikkatle takip ettiğini ve gerektiğinde hızlı hareket ettiğini gösteriyor. RGY'nin güçlü operasyonel ve finansal performansı sayesinde 31 Aralık 2021 itibarıyla 37,3 milyar TL olan düzeltilmiş net banka borcu, 31 Aralık 2023 itibarıyla %42 düşüşle 21,8 milyar TL'ye geriledi. RGY'nin başarılı iş ve operasyonel verimlilik stratejileri, gelirlerimizi ve öz sermayemizi de artırdık. 31 Aralık 2021 itibarıyla 22,9 milyar TL olan net varlıklarımız, 31 Aralık 2023 itibarıyla 55,7 milyar TL'ye yükseldi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEĞE YATIRIM YAPIYORUZ

Rönesans Gayrimenkul Yatırım'ın uluslararası standartlara uygun, sürdürülebilir, çevre dostu, kârlı, fark yaratan, sosyal, ticari ve girişimci hayata katkı sağlayan ticari gayrimenkul projeleri geliştirerek tüm paydaşları için maksimum değer yaratmayı hedeflediğini belirten Özgür Canbaş, şöyle devam etti: sözleri şu şekilde: “İnşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya sektörlerinde Türkiye ve Hollanda başta olmak üzere Avrupa, Orta Asya ve Afrika'ya yayılmış geniş bir coğrafyada 30 farklı ülkede. Türkiye'de faaliyet gösteren Rönesans Holding'in sürdürülebilirlik hedefleri aynı zamanda tüm iştiraklerini de ilgilendiriyor. Rönesans Gayrimenkul Yatırım olarak aynı hedefler doğrultusunda hareket ediyoruz. Mimari tasarımın başlangıcından geliştirme ve devreye alma süreçlerine kadar sürdürülebilir kalkınma ilkesiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Alışveriş merkezlerimizin sürdürülebilir geleceğine katkı sağlamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Karbon azaltım çalışmalarımız sonucunda ortak alan tüketiminden kaynaklanan emisyonlar 2022 yılında 2017 yılına göre %40 oranında azaltılacaktır. Alışveriş merkezi portföyümüzde Brüt kiralanabilir alanın %90'ı BREEAM'den “Olağanüstü” sertifikalardan ve LEED'den “Platin” veya “Altın” sertifikalardan en az birini almıştır. BREEAM tarafından tüm varlıklar için 'Olağanüstü' sertifikasyona ulaşmak, “nadir görülen küresel bir başarı” olarak değerlendiriliyor. “Alışveriş merkezlerimizin yeşil elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla grup şirketlerimizden Rönesans Enerji ile işbirliği yaparak lisanssız rüzgar enerjisine de yatırım yapmayı planlıyoruz.”

Rönesans Gayrimenkul'ün ana şirketi Rönesans Holding, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketleri ENR listesinde Avrupa'da 9'uncu sırada yer alırken, Türk şirketleri arasında liderliğini sürdürüyor. Uluslararası deneyimi, ileri mühendislik bilgisi ve finansal gücünü birleştiren Rönesans Grup; Ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies ve Dünya Bankası kuruluşu IFC (grubun azınlık hissedarı) ile birlikte yurt içi ve yurt dışında öncü projelere 8 milyar Euro'yu aşan yatırımlarıyla dikkat çekiyor.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir